Obserwuj nas:

Wycieczka do Wrocławia

Powiat Wałecki na początku roku 2022 pozyskał środki finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację w szkołach ponadpodstawowych przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę”. Realizacja programu ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków, kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
W ramach przedsięwzięcia Zespołu szkół nr 4 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałczu uczestniczyli w wycieczce dwudniowej do Wrocławia w dniach 26-27.05.2022 roku.
Wrocław zwany jest miastem stu mostów rozciągających się nad Odrą, drugą co do długości rzeką w Polsce. Jest to miasto o wielowiekowej tradycji, przeplatające kulturę polską, niemiecką i czeską. Jest miejscem, do którego przybywają wycieczki z całego świata, dzięki czemu w 2016 r. okrzyknięto je Europejską Stolicą Kultury. To tutaj licznych zabytków oraz porządku strzegą Krasnale, które spotykaliśmy na każdym kroku.
Swoją przygodę rozpoczęliśmy od barwnego Rynku Wrocławia. Kolorowe kamieniczki to niewątpliwe jedna z bardziej rozpoznawalnych wizytówek tego miasta. Następnie przenieśliśmy się na Ostrów Tumski gdzie zobaczyliśmy kościelne oblicze miasta. Warto także odwiedzić katedrę św. Jana Chrzciciela i wjechać na wieżę widokową znajdującą się na jednej z iglic. Poza kościołami i budynkami parafialnymi odnaleźliśmy wiele klimatycznych zaułków, fontann, rzeźb oraz most zakochanych z kłódkami.
Drugiego dnia odwiedziliśmy Wrocławskie ZOO i Afrykarium – najstarsze ZOO w Polsce
i jednocześnie jedno z popularniejszych w Europie. Bogata kolekcja zwierząt, blisko 1100 tys. gatunków. Afrykarium to główna atrakcja wrocławskiego ZOO. Oceanarium gromadzące gatunki zwierząt wyłącznie z jednego kontynentu – Afryki.
Następnie Hala Stulecia która przyciąga ciekawą architekturą oraz mnogością rozmaitych wydarzeń. W obiekcie są organizowane ważne wydarzenia sportowe o randze europejskiej
i światowej. Odbywają się tutaj, takie widowiska jak Mistrzostwa Europy w koszykówce „EUROBASKET”, TAURON Basket Liga oraz Wojak Boxing Night i wiele innych. Warto wspomnieć, że w 2006 roku Hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.
Swoim pięknem oczarował nas Ogród Japoński. Został on założony w latach 1909-1913. Przez wiele lat był upiększany i uzupełniany m.in. o elementy kamienne. Obecny kształt Ogrodu jest zawdzięczany polskim i japońskim specjalistom. Wszechobecna zieleń oraz przepiękne kwiaty działają kojąco na wszystkie zmysły.
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z wieżą Matematyczną.
Schody Cesarskie prowadzą na Wieżę Matematyczną, której pomieszczenia stanowią dzisiaj przestrzeń ekspozycyjną Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, a taras widokowy stwarza możliwość podziwiania panoramy miasta. Wieża to dawne Obserwatorium Astronomiczne, urządzone w końcu XVIII wieku. Założył je w 1791 roku eksjezuita Longinus Anton Lorenz Jungnitz, profesor wrocławskiej Leopoldiny, zapalony przyrodnik, fizyk i astronom. Głównymi instrumentami naukowymi tego początkowego okresu były: luneta o ogniskowej 5 stóp, instrument przejściowy o ogniskowej 6 stóp oraz skonstruowany w najwyższej kondygnacji wieży gnomon z wytyczoną w posadzce linią południkową, zachowaną do dnia dzisiejszego.
Aula Leopoldyńska, największa i najbardziej reprezentacyjna część głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, to cenny i unikatowy zabytek świecki późnego baroku.
Organizator wycieczki Magdalena Tomaszewska

Udostępnij ten wpis:

Jesteśmy w serwisach:

Zespół Szkół Nr 4 W Wałczu to Technikum Zawodowe Nr 3, oraz II Liceum Ogólnokształcące Im. Ks. Prof. Józefa Tischnera

Zapisz się do newslettera!

Obiecujemy, że nie będziemy spamować. Otrzymasz tylko najważniejsze informacje. Informacje dot. przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Najnowsze galerie

Skip to content