Obserwuj nas:

Damian Prendecki wygrał IX Olimpiadę Wiedzy o Turystyce

W dniach 06.04-09.04 w Łodzi i Smardzewicach odbył się etap centralny IX Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Startowało w nim 30 najlepszych uczniów z całej Polski. Naszą szkołę reprezentował Damian Prendecki z klasy IV technikum obsługi turystycznej.
Zawody centralne rozgrywane były w trzech etapach: test, prezentacja przygotowanej imprezy turystycznej oraz zadanie praktyczne- opracowanie i zaprezentowanie konkretnej wycieczki na podstawie wytycznych. Damian zdeklasował wszystkich przeciwników i zajął pierwsze miejsce, uzyskując tytuł „Eksperta Turystyki”. W nagrodę pojedzie na dwutygodniowy obóz do Hiszpanii, po drodze zwiedzi Paryż i Euro Disneyland.
Dziewiąta edycja Olimpiady została zorganizowana pod hasłem przewodnim „Turystyka kwalifikowana – pasje i możliwości”. Celem organizatorów było zainteresowanie tą najwyższą, wg T. Łobożewicza (1983), formą specjalizacji turystycznej, która wymaga sprawności fizycznej, odpowiednich umiejętności oraz wykorzystania specjalistycznego sprzętu, a w niektórych przypadkach potwierdzenia posiadanych kwalifikacji, jednak nie negując przy tym celów poznawczych. Istotny był również aspekt krajoznawczy, ze względu na bliski związek turystyki kwalifikowanej ze środowiskiem przyrodniczym, społecznym i kulturowym odwiedzanych terenów, a także emocjonalny i wychowawczy, bo kształtuje osobowość turysty.
Turysta kwalifikowany, poza odpowiednim przygotowaniem psychofizycznym(zdobywaniem i utrzymywaniem odpowiedniej dla wieku i stanu zdrowia sprawności i wydolności fizycznej, odpornością na zmiany warunków pogodowych i wszelkie niewygody), powinien posiadać wszechstronną wiedzę o środowisku, w którym przebywa, umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy krajoznawczej, organizowania, zwiedzania, dobierania racjonalnych norm i odległości, orientacji poruszania się w terenie itp. (za J. Merski i J. Warecka,2009). W turystyce kwalifikowanej istotne jest dążenie do najwyższej jakości, poprzez odpowiednie, świadome przygotowanie. Podczas jej uprawiania niezbędne są indywidualne kwalifikacje turysty takie jak wiedza, umiejętności, pasja, świadomość turystyczna, aktywna, odpowiedzialna i poznawcza postawa podczas wyjazdu pozwalająca na rozwój zainteresowań, odpowiednie przygotowanie, zahartowanie na trudy, wszechstronna wiedza o odwiedzanym środowisku, ponadto opanowanie umiejętności posługiwania się sprzętem turystycznym, które pozwalają na stosowne, bezpieczne zachowanie (m.in. na szlaku, w obiektach turystycznych). Dodatkowym aspektem są motywy podejmowanej aktywności związane z oceną umiejętności i osiągnięć poprzez uzyskiwanie odznak turystycznych czy specjalnych uprawnień. Uczestnicy IX Olimpiady Wiedzy o Turystyce mieli możliwość podzielenia się własnym doświadczeniem i wiedzą na temat różnych form turystyki kwalifikowanej, która jest jedną z rodzajów turystyki aktywnej, obok turystyki przygodowej i ekstremalnej. Była to również dla nich okazja do przedstawienia możliwości rozwoju różnych form turystki kwalifikowanej na wybranym obszarze, np. w regionie swojego zamieszkania. Osoby, które nie uprawiają turystyki kwalifikowanej uzyskają natomiast sposobność do poznania jej specyfiki np. poprzez analizę literatury oraz wywiady z ekspertami i innymi osobami mającymi doświadczenie (i osiągnięcia) w różnych formach tej turystki.
Do olimpiady Damiana przygotowywała Pani Małgorzata Zielonka- Rucińska.

Udostępnij ten wpis:

Jesteśmy w serwisach:

Zespół Szkół Nr 4 W Wałczu to Technikum Zawodowe Nr 3, oraz II Liceum Ogólnokształcące Im. Ks. Prof. Józefa Tischnera

Zapisz się do newslettera!

Obiecujemy, że nie będziemy spamować. Otrzymasz tylko najważniejsze informacje. Informacje dot. przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Najnowsze galerie

Skip to content