W dniach 06.04-09.04 w Łodzi i Smardzewicach odbył się etap centralny IX Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Startowało w nim 30 najlepszych uczniów z całej Polski. Naszą szkołę reprezentował Damian Prendecki z klasy IV technikum obsługi turystycznej.
Zawody centralne rozgrywane były w trzech etapach: test, prezentacja przygotowanej imprezy turystycznej oraz zadanie praktyczne- opracowanie i zaprezentowanie konkretnej wycieczki na podstawie wytycznych. Damian zdeklasował wszystkich przeciwników i zajął pierwsze miejsce, uzyskując tytuł „Eksperta Turystyki”. W nagrodę pojedzie na dwutygodniowy obóz do Hiszpanii, po drodze zwiedzi Paryż i Euro Disneyland.
Dziewiąta edycja Olimpiady została zorganizowana pod hasłem przewodnim „Turystyka kwalifikowana – pasje i możliwości”. Celem organizatorów było zainteresowanie tą najwyższą, wg T. Łobożewicza (1983), formą specjalizacji turystycznej, która wymaga sprawności fizycznej, odpowiednich umiejętności oraz wykorzystania specjalistycznego sprzętu, a w niektórych przypadkach potwierdzenia posiadanych kwalifikacji, jednak nie negując przy tym celów poznawczych. Istotny był również aspekt krajoznawczy, ze względu na bliski związek turystyki kwalifikowanej ze środowiskiem przyrodniczym, społecznym i kulturowym odwiedzanych terenów, a także emocjonalny i wychowawczy, bo kształtuje osobowość turysty.
Turysta kwalifikowany, poza odpowiednim przygotowaniem psychofizycznym(zdobywaniem i utrzymywaniem odpowiedniej dla wieku i stanu zdrowia sprawności i wydolności fizycznej, odpornością na zmiany warunków pogodowych i wszelkie niewygody), powinien posiadać wszechstronną wiedzę o środowisku, w którym przebywa, umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy krajoznawczej, organizowania, zwiedzania, dobierania racjonalnych norm i odległości, orientacji poruszania się w terenie itp. (za J. Merski i J. Warecka,2009). W turystyce kwalifikowanej istotne jest dążenie do najwyższej jakości, poprzez odpowiednie, świadome przygotowanie. Podczas jej uprawiania niezbędne są indywidualne kwalifikacje turysty takie jak wiedza, umiejętności, pasja, świadomość turystyczna, aktywna, odpowiedzialna i poznawcza postawa podczas wyjazdu pozwalająca na rozwój zainteresowań, odpowiednie przygotowanie, zahartowanie na trudy, wszechstronna wiedza o odwiedzanym środowisku, ponadto opanowanie umiejętności posługiwania się sprzętem turystycznym, które pozwalają na stosowne, bezpieczne zachowanie (m.in. na szlaku, w obiektach turystycznych). Dodatkowym aspektem są motywy podejmowanej aktywności związane z oceną umiejętności i osiągnięć poprzez uzyskiwanie odznak turystycznych czy specjalnych uprawnień. Uczestnicy IX Olimpiady Wiedzy o Turystyce mieli możliwość podzielenia się własnym doświadczeniem i wiedzą na temat różnych form turystyki kwalifikowanej, która jest jedną z rodzajów turystyki aktywnej, obok turystyki przygodowej i ekstremalnej. Była to również dla nich okazja do przedstawienia możliwości rozwoju różnych form turystki kwalifikowanej na wybranym obszarze, np. w regionie swojego zamieszkania. Osoby, które nie uprawiają turystyki kwalifikowanej uzyskają natomiast sposobność do poznania jej specyfiki np. poprzez analizę literatury oraz wywiady z ekspertami i innymi osobami mającymi doświadczenie (i osiągnięcia) w różnych formach tej turystki.
Do olimpiady Damiana przygotowywała Pani Małgorzata Zielonka- Rucińska.
- 733 130 565
- 67 258 30 59
- sekretariat@rcku.pl
- Sekretariat czynny od pon. do pt. 7:30 - 14:30